Fólie

Bublinková fólie

Bublinková fólie

Bublinková fólie je obalový materiál vyrobený z nízko hustotního polyetylenu LDPE, je stoprocentně recyklovatelná, neobsahuje škodlivé látky nebo plyny, je znovu použitelná a méně zatěžuje životní prostředí.

Díky pravidelnému rozmístění bublinek je bublinková fólie ideální ochranou pro křehké či lehce poškoditelné  předměty (nábytek, sklo a keramika, elektronické zařízení a mnoha dalších věcí při jejich přepravě a skladování.. Dále i jako ochrana povrchově upravených či ošetřených předmětů (lakování atd.).

Je to jeden z nejčastěji používaným obalovým materiálů. Bublinková fólie je pevný a flexibilní materiál, který se přizpůsobí prakticky každému tvaru. Nejpoužívanější je bublinková fólie s průměrem bublinky 10 mm a výškou 3 až 4 mm. Vyrábí se i v antistatickém provedení. Návin: vždy 100bm, šíře: 300mm, 500mm, 1.000mm, 1.200mm a 1.500mm.

První bublinkovou fólii vytvořili v roce 1957 americký inženýr A. Fielding a švédský vynálezce M. Chavannes. V lednu 1960 založili společnost s názvem Sealed Air, bublinková fólie byla patentována a v Americe se stala známá jako „bubble wrap“. Následně začala masová výroba, která rozšířila povědomí o tomto materiálu po celém světě.

Běžně skladem: role šíře 1m, průměr bublin 8mm, návin 100bm

Stretch fólie

Stretch fólie

Stretch fólie (podle anglického „stretch“ – roztahovat) slouží k balení produktů nebo zboží, zejména na paletách. Jedná se o jeden z nejmladších obalů dnešní doby. Může být transparentní nebo probarvená (nejčastěji černá).

Stretch fólie dělíme na 2 základní druhy:

  1. ruční stretch fólie – šíře role stretch fólie pro ruční balení je od 100mm do 500 mm, s vinutím do 300 metrů, nejběžněji používaná tloušťka je 23 mikronů
  2. strojní stretch fólie používá se pro automatické balení pomocí paletizátoru. Dle typu paletizátoru je třeba vybrat správnou fólii z pohledu její průtažnosti

Základní vlastnosti stretch fólie:

  • předepnutí (relativní deformace, které může protažením fólie dosáhnout) zaručí lepivost fólie k balíku i samotné fólii bez vzniku trhlin
  • tloušťka (nejčastěji 23 mikronů)
  • prodloužení v podélném a příčném směru
  • odolnost proti propíchnutí a roztržení
  • transparentnost
  • pružnost